Arginta

 

JEI NE LEAN SISTEMA – TEKTŲ KABINTI SPYNĄ

Japonų korporacijos „Toyota“ gamybos sistemą savo įmonėse pritaikę verslininkai vardina įspūdingus skaičius: užsakymų vykdymo terminai sutrumpėjo kelis kartus, o darbo našumas keliskart išaugo. LEAN, taupiosios paslaugų ir gamybos procesų valdymo, arba „lieknos gamybos“, principus perėmę įmonių vadovai juokauja, kad, jei šiuos metodus diegtų Vyriausybė, šalies ekonomikos būklė šiandien nebūtų tokia apgailėtina.

Gintautas Kvietkauskas, UAB „Arginta“ gamybos direktorius, kalba konkrečiai: per vieną darbo valandą įmonėje sukuriama 2 kartus, o kai kuriose darbo vietose – net 3 kartus daugiau pridėtinės vertės nei prieš 8 mėnesius, kai LEAN buvo tik pradėta diegti. Pasak jo, iš pradžių darbuotojų skaičius kiek sumažėjo, bet ne dėl to, kad susitraukė gamybos apimtis – tiesiog įsitikinta, jog kai kurie gamybos procesai nereikalingi.

„Atleidome prasčiausiai dirbančius, bet dabar priimame naujų žmonių. Tiesa, labai atidžiai renkamės“, – pabrėžia p. Kvietkauskas. Beveik nesikeičiant darbuotojų skaičiui, „Argintos“ apyvarta, per praėjusius metus siekusi 35 mln. Lt, šiemet turėtų išaugti iki 45 mln. Lt. „Mūsų pranašumas – dėl LEAN pasiektas darbo našumas. Jei nebūtume žengę šio žingsnio, dabar ant įmonės durų kabėtų spyna“, – trumpai ir aiškiai LEAN naudą apibūdina vienas iš įmonės savininkų.

Hubertas Petružis, konsultantas, juokauja, kad vien pradėjus matuoti užsakymų trukmę, darbo efektyvumas padidėja dešimtadaliu – stebimi žmonės pradeda dirbti sparčiau.
„Be to, LEAN siūlo tipinius sprendimus ir tipines vietas, kur galima laimėti. Pavyzdžiui, darbo vietos sutvarkymas. Lietuvoje dažnas vaizdas, kai detalės yra už poros metrų, ją tenka atsinešti, o atlikus operaciją – nunešti porą metrų į kitą vietą. Visi bėgioja, o vertė nekuriama. „Toyota“ normatyvas: darbo judesys neturėtų viršyti 15 cm“, – aiškina p. Petružis.

Pasak jo, kad dirbama per lėtai, akivaizdžiai parodo didelis atsargų ir nebaigtos gamybos kiekis. O kai „išrankiojamos“ perteklinės procedūros, detalės ir gaminiai pradeda judėti sparčiau, greičiau išryškėja brokas, sumažėja nuostolių. 

Ir priduria: sutrumpinusi užsakymų įvykdymo laiką nuo 65 dienų iki 3 savaičių, „Arginta“ sudomino užsienio klientus, o kai kurie jų lanksčią įmonę paskelbė geriausiu savo tiekėju. Dabar siekiama užsakymų terminus sutrumpinti iki 2 savaičių.

Šaltinis: Rima Rutkauskaitė, Verslo Žinios